Regulamin WMSD
Regulamin Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu
- Uwagi formalne:
a. Podstawowymi dokumentami dotyczącymi formacji oraz funkcjonowania Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu (dalej: WMSD) są Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia (dalej: Ratio) oraz Statut Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Diecezji Opolskiej i Gliwickiej (dalej: Statut).
b. Niniejszy dokument określa niektóre szczegółowe rozstrzygnięcia dotyczące życia i formacji alumnów WMSD i precyzuje porządek życia seminaryjnego na kolejnych etapach formacji (Ratio, 178).
c. „Normy nie uregulowane niniejszym Statutem należy interpretować zgodnie z przepisami prawa powszechnego zawartymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego, normami wydanymi przez Stolicę Apostolską oraz z prawem partykularnym wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski” (Statut, art. 47). W sprawach nieuregulowanych przez powyższe dokumenty, decyzje podejmuje Rektor lub jego delegat (zob. Ratio, 188; Statut, art. 12. § 1, § 8). - Odpowiedzialność za formację do prezbiteratu spoczywa na alumnie, którego zadaniem jest ścisła współpraca z gronem wychowawców seminaryjnych (Ratio, 200; Statut, art. 36) .
- Jednym z narzędzi formacji seminaryjnej, zapewniającym integralność formacji w jej wszystkich wymiarach, jest seminaryjna reguła życia (Ratio, 73; Statut, art. 37). Cechuje się ona stałością w najważniejszych jej punktach, przy konieczności wprowadzania zmian podyktowanych adaptacją do bieżącej sytuacji WMSD.
- Podstawowym środowiskiem formacji w czasie pobytu alumna w WMSD jest wspólnota seminaryjna. W czasie pobytu poza seminarium przełożonym alumna jest proboszcz jego parafii rodzinnej lub inna osoba wskazana przez Rektora (np. moderator praktyk pastoralnych lub wolontariatu).
- Alumn ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich punktach przewidzianych przez regułę życia seminaryjnego. Zwolnienie z pojedynczego punktu przewidzianego przez regułę życia seminaryjnego wymaga uzyskania zgody opiekuna danego rocznika, a w przypadku jego nieobecności – moderatora pełniącego dyżur danego dnia. Na wyjazdy poza Opole zgody udziela Rektor lub jego delegat.
- Alumn ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich zajęciach studiów uniwersyteckich.
- Goście mogą być przyjmowani przez alumnów w budynku seminaryjnym w kawiarence w godzinach jej funkcjonowania.
- Alumnów obowiązuje troska o materialną stronę WMSD przez właściwe korzystanie z powierzonych im sprzętów, zaangażowanie się w pracę fizyczną na rzecz seminarium oraz partycypację finansową w kosztach utrzymania WMSD wysokości określonej przez Seminaryjną Radę Ekonomiczną. Alumni ponoszą finansową odpowiedzialność za szkody materialne powstałe z ich winy.
- Osoby chore, które nie uczestniczą w zajęciach, przebywają w infirmerii i znajdują się pod opieka pełniącego dyżur infirmeriusza.
- Korzystanie z Internetu oraz telefonu komórkowego ma być roztropne i dostosowane do potrzeb i etapu formacji.
- Obowiązuje zakaz parkowania samochodu na terenie seminaryjnym oraz wokół WMSD.
- Alumna obowiązuje codzienna troska o właściwy wygląd i strój, które powinny cechować się stosownością i umiarem.
- Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu na terenie seminaryjnym bez zgody Rektora lub jego delegata. Jedynym miejscem palenia tytoniu jest palarnia.
- Wyrazem troski o życie wspólnotowe jest sumienne wypełnianie funkcji i zadań powierzonych przez moderatorów lub osoby przez nich delegowane.
- W przypadku uznania niezdolności seminarzysty do przyjęcia sakramentu święceń powinien on być usunięty z seminarium. Decyzję o relegowaniu alumna może podjąć Rektor, Rada Seminaryjna lub Biskup Diecezjalny (Ratio 239-240; Statut, art. 12 § 4.5).
Opole, dnia 30 września 2022 roku