FORGOT YOUR DETAILS?

Zapraszamy na krótki spacer korytarzami naszego seminaryjnego domu. 

Progi seminarium stanowi swoista portiernia, zwana furtą. Tutaj przybyłych gości wita pełniący dyżur kleryk - furtian. W zakres obowiązków furtian wchodzi także odbieranie i łączenie rozmów telefonicznych przychodzących do seminarium, a także opieka nad wejściami do budynku. Można rzec, że furtian dzierży w swej dłoni klucze do serca diecezji. Po przekroczeniu furty jesteśmy już w seminarium.

Pomieszczenia znajdujące się w pobliżu furty to rektorat oraz sale wykładowe. Każdemu rocznikowi przydzielona jest konkretna sala, w której odbywają się niektóre zajęcia kleryków. Korytarz łączący sale zdobią tablice pamiątkowe neoprezbiterów poszczególnych roczników.

Większość wykładów odbywa się wspólnie ze studentami świeckimi na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, którego gmach znajduje się tuż obok naszego seminarium. Tutaj sale są większe, wygodniejsze i wyposażone w najnowszy sprzęt audiowizualny, umożliwiający uatrakcyjnienie wykładu a zarazem lepsze przyswojenie materiału.

Kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi Śląskiej. Jest to bezwzględnie najważniejsze miejsce w seminarium, gdyż tutaj właśnie rozstrzygamy kluczowe sprawy powołania z Naszym Mistrzem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Tutaj spotykamy się na wspólnej Mszy Świętej oraz na Liturgii Godzin i nabożeństwach.

Panorama wnętrza kościoła:

kosciolpnm
left stop right

Nad kościołem znajduje się aula wydziałowa. To właśnie tutaj studenci pierwszego roku przyjmują indeksy a absolwenci otrzymują dyplomy magisterskie. Tutaj także podejmowani są zacni goście, organizowane są sympozja, a czasem koncerty znanych wykonawców.

Jesteśmy w kaplicy, gdzie klerycy gromadzą się dwa razy dziennie, przed obiadem i po kolacji, na modlitwie Anioł Pański i w ciszy adorują Najświętszy Sakrament. W seminarium znajdują się oprócz kościoła 2 kaplice: widniejąca na fotografii kaplica zwana "klerycką" oraz "profesorska" (nazwana tak ze względu na umiejscowienie w części budynku zamieszkałej przez księży profesorów). W kaplicy kleryckiej na uwagę zasługują figury pochodzące z dawnego seminarium nyskiego: Najświętszej Maryi Panny i Świętej Jadwigi.

Panorama kaplicy kleryckiej:

kaplicapnm
left stop right

Refektarz, a więc seminaryjna stołówka jest miejscem, gdzie klerycy razem z księżmi moderatorami spożywają posiłki. Wspólnota stołu stanowi ważny element życia w seminarium. Spotkania przy stole są okazją do wspólnych rozmów i żartów. Naturalnie, po spożytym posiłku trzeba pozmywać. To zadanie należy zwykle do kleryków roku drugiego.

Seminaryjni sportowcy spotykają się w naszej sali gimnastycznej. To tutaj organizowane sa przeróżne turnieje i rozgrywki. Klerycy szczególnie upodobali sobie piłkę nożną, która wiedzie prym wśród dyscyplin drużynowych. Sporadycznie można zaobserwować mecze koszykówki, siatkówki, czy też unihokeja. Dla indywidualistów mamy siłownię i salę tenisa stołowego.

Warto w tym miejscu wspomnieć o pomieszczeniu, w którym przebywają nasi chorzy. Infirmeria, gdyż tym mianem określamy seminaryjny pokój chorych, należy do nie najchętniej odwiedzanych u nas zakątków. Aczkolwiek mimo wszelkich niedogodności jakie niesie z sobą pobyt w umieralni, chorzy nie mogą narzekać na brak opieki kleryków - infirmeriuszy.

Kawiarenka służy klerykom w czasie przerw między wykładami i w czasie rekreacji. Jest także miejscem, w którym podejmujemy naszych gości. Klerycy sami zajmują się myciem naczyń i obsługą gości. Prawdziwym hitem wśród klientów kawiarenki jest cappuccino serwowane w unikalny sposób przez obsługę tego jedynego w swoim rodzaju bufetu.

Nie można zapomnieć o pracowni Xero, bez której nasze studiowanie byłoby niezwykle utrudnione. Czynna w ściśle określonych godzinach i w ściśle określone dni, w praktyce jej drzwi rzadko się zamykają, szczególnie w okresie sesji egzaminacyjnej.

Czytelnia seminaryjna dostarcza nam najświeższych informacji z wielu dziedzin życia. Można tu spędzić czas na lekturze zarówno prasy codziennej, jak i czasopism teologicznych. Znajdują się tu także komputery z dostępem do internetu.

Byliśmy już w wielu miejscach, ale nie zwiedziliśmy jeszcze pokoi kleryckich. Nasze pokoje są zasadniczo dwuosobowe, jednak starsi klerycy mają przywilej mieszkania w popularnych "jedynkach". Kleryka obowiązuje przestrzeganie regulaminu seminaryjnego, który określa czas na naukę, wypoczynek, ciszę i czytanie duchowne. Nad sumiennością i gorliwością kleryków czuwają księża prefekci.

Panorama placu seminaryjnego:

placpnm
left stop right

To już koniec naszego spaceru po seminarium. Pozostaje nam serdecznie zaprosić do zwiedzenia naszych gmachów "na żywo", co możliwe jest w specjalnie organizowanym Dniu Otwartych Drzwi, odbywającym się zwykle pierwszego dnia maja każdego roku.

Serdecznie zapraszamy!

TOP